State Representatives

Australian Biochemical Society
Australian Society for Biochemistry and Molecular Biology
State Representatives

Year Australian Capital Territory New South Wales Queensland South Australia Tasmania Victoria Western Australia
1955 Jack Still Ken Back William “Buddy” Rogers John Polya Robert Morton / K. Farrer David Curnow
1956 Bob Robertson / David Morell Ken Back Peter Nossal John Polya F. Gordon Lennox David Curnow
1957 Bill Joklik David Morell Cliff Kratzing Robert Morton J. Friend Max Marginson Joseph Lugg
1958 Bill Joklik John Pollak Cliff Kratzing Beth Neville J. Friend Max Marginson Joseph Lugg
1959 P.A. Trudinger Tony Linnane Ken Macdonald Beth Neville John Polya Gordon Crewther David Curnow
1960 Harry Rosenberg Tony Linnane Herbert Hines Eric Holdsworth John Polya Gordon Crewther David Curnow
1961 John Falk Keith Rienits Herbert Hines Eric Holdsworth A.M. Clark Gordon Ada Ivan Oliver
1962 John Falk Keith Rienits Colin Masters R.M. Smith A.M. Clark Gordon Ada Ivan Oliver
1963 John Falk Geoffrey Kellerman Colin Masters R.M. Smith Ron Parsons Michael Birt / Ted Thompson Ian Hansen
1964 Bill Elliott / Sandy Roy Geoffrey Kellerman Colin Masters R.M. Smith Ron Parsons Ted Thompson Ian Hansen
1965 Sandy Roy / John Morrison J. Wilson Lee Edwin Webb George Rogers Ron Parsons Ted Thompson Ian Hansen
1966 Harry Rosenberg J. Wilson Lee Edwin Webb George Rogers Ron Parsons Bruce Stone Michael Dilworth
1967 Harry Rosenberg Gerry Wake Edwin Webb George Rogers John Sallis Bruce Stone Michael Dilworth
1968 Harry Rosenberg John Davenport Jonathan Mansbridge Bob Symons John Sallis Bruce Stone Michael Dilworth
1969 Frank Gibson John Davenport Jonathan Mansbridge Bob Symons John Sallis Syd Leach Phil Scutt
1970 Frank Gibson John Williams Jonathan Mansbridge Bill Elliott Eric Holdsworth John Armstrong Phil Scutt
1971 Frank Gibson John Williams Don Winzor John Ballard Beth Neville Ian O’Donnell Phil Scutt
1972 Fyfe Bygrave John Williams Don Winzor Alan Snoswell Beth Neville Ian O’Donnell Ted Edkins
1973 Fyfe Bygrave Michael Slaytor Del Doherty Alan Snoswell John Sallis Roger Holmes Ted Edkins
1974 Des Clark-Walker Michael Slaytor Del Doherty Alan Snoswell John Sallis Bruce Stone Patricia Weaver
1975 Laurie Nichol Michael Slaytor Ken Scott Michael Berry John Sallis Nick Hoogenraad Patricia Stevenson
1976 Geoff Smith John Raison Ken Scott Michael Berry Beth Neville Nick Hoogenraad Patricia Stevenson
1977 Geoff Smith Greg Ralston Ken Scott John Wallace Beth Neville Nick Hoogenraad Patricia Stevenson
1978 Bob Porra Greg Ralston Burt Zerner John Wallace Beth Neville Peter Jeffrey Phil Scutt
1979 Bob Porra Greg Ralston Burt Zerner John Wallace John Sallis Peter Jeffrey Jim Burnell
1980 Bob Porra Rosemary Sutton Burt Zerner John Jackson John Sallis Peter Jeffrey Jim Burnell
1981 Sandy Roy Rosemary Sutton Colin Masters John Jackson John Sallis Gerhard Schreiber R.J. Mead
1982 Sandy Roy Rosemary Sutton Colin Masters John Jackson John Sallis Gerhard Schreiber R.J. Mead
1983 Sandy Roy Alan Jones Colin Masters Greg Barritt Beth Neville Gerhard Schreiber R.J. Mead
1984 Bob Porra Alan Jones John de Jersey Greg Barritt Beth Neville Bill Sawyer G.B. Stokes
1985 Bob Porra Alan Jones John de Jersey Greg Barritt Bill Sawyer G.B. Stokes
1986 Ian Young Tony Dawson John de Jersey Bob Conyers Michael Clark Bill Sawyer G.B. Stokes
1987 Ian Young Tony Dawson Burt Zerner Bob Conyers Michael Clark Geoff Fincher Max Cake
1988 Ian Young Kevin Barrow Burt Zerner Allan Rofe Adrian West Geoff Fincher Max Cake
1989 Wilf Armarego Kevin Barrow Burt Zerner Allan Rofe Adrian West Phillip Nagley Max Cake
1990 Wilf Armarego Kevin Barrow David Maguire Rob Saint Adrian West Phillip Nagley Paul Attwood
1991 Wilf Armarego Tony Weiss David Maguire Greg Barritt Eric Colquhoun Phillip Nagley Paul Attwood
1992 Nick Dixon Tony Weiss Dianne Watters Greg Barritt Eric Colquhoun Peter Hudson Paul Attwood
1993 Nick Dixon Tony Weiss Dianne Watters Greg Barritt Eric Colquhoun Peter Hudson Norman Palmer
1994 Nick Dixon Tony Weiss Dianne Watters Greg Barritt Eric Colquhoun Peter Hudson Norman Palmer
1995 Jill Gready Gareth Denyer Dianne Watters Grant Booker Stephen Edwards Rod Devenish Norman Palmer
1996 Jill Gready Gareth Denyer Terry Walsh Grant Booker Stephen Edwards Rod Devenish Norman Palmer
1997 Jill Gready Gareth Denyer Terry Walsh Grant Booker Stephen Edwards Rod Devenish Paul Fournier
1998 Jill Gready Merlin Crossley Dennis Crane John Wallace Stephen Rattigan Rod Devenish Paul Fournier
1999 Kiaran Kirk Merlin Crossley Dennis Crane John Wallace Stephen Rattigan Michael Parker Paul Fournier
2000 Kiaran Kirk Merlin Crossley Dennis Crane John Wallace Stephen Rattigan Michael Parker Marie Bogoyevitch
2001 Kiaran Kirk Joel Mackay Jenny Martin Christopher Bagley Stephen Richards Michael Parker Marie Bogoyevitch
2002 Susan Howitt Joel Mackay Jenny Martin Christopher Bagley Stephen Richards Samantha Richardson Marie Bogoyevitch
2003 Susan Howitt Joel Mackay Jenny Martin Christopher Bagley Adele Holloway Samantha Richardson Peter Arthur
2004 Susan Howitt Jacqui Matthews Gene Wijffels / Ylva Strandberg Sharad Kumar Adele Holloway Samantha Richardson Peter Arthur
2005 Frances Shannon Jacqui Matthews Ylva Strandberg Sharad Kumar Adele Holloway Noelene Quinsey Peter Arthur
2006 Frances Shannon Jacqui Matthews Agnieszka Lichanska Sharad Kumar Adrian West Noelene Quinsey Paul Attwood
2007 Frances Shannon Caroline Rae Agnieszka Lichanska Stuart Pitson Adrian West Noelene Quinsey Paul Attwood
2008 David Tremethick Caroline Rae Agnieszka Lichanska / Alan Munn Stuart Pitson Adrian West / Steve Cheung Christine Hawkins Paul Attwood
2009 David Tremethick Caroline Rae Alan Munn Stuart Pitson Steve Cheung Christine Hawkins Charlie Bond
2010 David Tremethick Peter Gunning Alan Munn Keith Shearwin Steve Cheung Christine Hawkins Charlie Bond
2011 Marco Casarotto Peter Gunning Ross Smith Keith Shearwin David Gell Steve Bottomley / Sheena McGowan Charlie Bond
2012 Marco Casarotto Judith Weidenhofer Ross Smith Keith Shearwin David Gell Sheena McGowan Bernard Callus
2013 Marco Casarotto Judith Weidenhofer Ross Smith Briony Forbes David Gell Sheena McGowan Bernard Callus
2014 Jennifer Clancy Judith Weidenhofer Ross Smith Briony Forbes Adele Holloway Diana Stojanovski Bernard Callus
2015 Yit Heng Chooi / Peter Mabbit Judith Weidenhofer Dominic Chi Hiung Ng Briony Forbes Adele Holloway Diana Stojanovski Nicolas Taylor
2016 Peter Mabbit Katharine Michie Dominic Chi Hiung Ng Steven Polyak Adele Holloway Diana Stojanovski Nicolas Taylor